10 jan Makro-modellen
Peter Stephensen, cand polit. og forskningschef i ”DREAM”, forklarer i filmen om makro-modellen, der forventes lanceret senere i år. Filmen kommer ind på hvorfor der er behov for en ny økonomisk regnemodel og hvilke krav den nye model skal leve op til. I filmen kommer Peter Stephensen ind på at det at forudsige, hvad der sker i den danske økonomi, er det samme som at forudsige, hvad der sker i international økonomi og begrebet ”den offentlige sektors strukturelle saldo” introduceres og kobles til den måde ”Makro-modellen ” beregner den økonomiske udvikling på.
På baggrund af filmen skal eleverne forsøge at svare på følgende spørgsmål:
- Hvad er det særlige ved den økonomiske regnemodel ”Makro”
- Hvordan adskiller ”Makro” sig fra tidligere modeller (ældre og nyere).
- Hvad ligger der i at gruppen bag ”makro” ”kalibrerer” modellen?
- Hvad ligger der i at gruppen bag ”makro” estimerer systemet i modsætning til at de henter estimeringer fra international forskning?
MAKRO er en økonomisk model, som skal hjælpe regeringen til at føre en sund økonomisk politik. Udvikling af modellen startede i 2017 og varetages af en selvstændig arbejdsgruppe. Modellen skal anvendes til fremskrivninger af dansk økonomi på mellem- og lang sigt, samt konsekvensvurderinger af økonomisk-politiske tiltag. Udviklingsarbejdet er igangsat og finansieret med en selvstændig bevilling fra Finansministeriet og Økonomi- og Indenrigsministeriet. Foreløbige versioner af modellen implementeres løbende i ministeriernes makroøkonomiske modelberedskab, og ministerierne bidrager til arbejdet med at implementere, teste og evaluere de forskellige modelversioner
Opgave og vejledning
Undervisningsmaterialer
Hvis du vil vide mere
Medvirkende
Peter Stephensen Forskningschef, cand.polit., ph.d.
Leder af DREAM og Kursusansvarlig på Københavns Universitet